Potęga i moc medytacji

Medytacja jest i była praktykowana już w czasach starożytnych przez kultury na całym świecie, by stworzyć poczucie pokoju i wewnętrznej harmonii.

Choć praktyka jest powiązana z wieloma różnymi naukami religijnymi, dotyczy mniej wiary, a bardziej odnajdywania i zmiany świadomości oraz osiągania wewnętrznego pokoju.

W dzisiejszych czasach, otaczani zewsząd bodźcami, żyjąc w napiętym harmonogramie mamy coraz większą potrzebę redukcji stresu.

Na szczęście nie ma dobrych i złych sposobów na medytację! Ważne jest jedynie, by odnaleźć jak najbardziej kompatybilną z Tobą praktykę.

Oto niektóre z licznych korzyści medytacji:

  • Zmniejszenie ciśnienia krwi,
  • Zmniejszenie niepokoju,
  • Redukcja stresu,
  • Zmniejszenie bólu,
  • Łagodzenie objawów depresji,
  • Poprawa snu.

Istnieją różne sposoby na medytację. Dziś podzielę się z Tobą najpopularniejszymi metodami.

  • Medytacja uważności

Medytacja uważności tzw. mindfullness wywodzi się z nauk buddyjskich i jest najpopularniejszą techniką medytacji na Zachodzie. W medytacji uważności zwracasz uwagę na myśli, które przechodzą przez twój umysł. Nie oceniasz ich ani nie angażujesz się w nie. Po prostu obserwujesz. Ta praktyka łączy koncentrację ze świadomością. Pomocne może być skupienie się na obiekcie lub oddechu, gdy obserwujesz cielesne doznania, myśli lub uczucia.

  • Medytacja duchowa

Medytacja duchowa jest stosowana w religiach Wschodu, takich jak hinduizm i taoizm, oraz w wierze chrześcijańskiej. To każda modlitwa, która polega na szukaniu głębszego połączenia z Bogiem lub wszechświatem.

  • Skoncentrowana medytacja

Skoncentrowana medytacja obejmuje koncentrację przy użyciu dowolnego z pięciu zmysłów. Możesz skupić się na czymś wewnętrznym, takim jak oddech lub wprowadzić wpływy zewnętrzne, aby pomóc skupić swoją uwagę. Spróbuj policzyć koraliki mala, posłuchać gongu lub wpatrywać się w płomień świecy. Ta praktyka może być prosta w teorii, ale osoby rozpoczynające zgłębianie sztuki medytacji może być trudno utrzymać koncentrację dłużej niż kilka minut. Jeśli twój umysł błądzi, wróć do praktyki i ponownie skup się. Praktyka ta doskonale nadaje się dla osób borykających się z nadmiarem bodźców.

  • Medytacja ruchowa

Chociaż większość ludzi, kiedy słyszy o medytacji ruchowej myśli o jodze, praktyka ta może obejmować spacery po lesie, prace ogrodnicze, qigong i inne delikatne formy ruchu. Jest to aktywna forma medytacji, w której ruch cię prowadzi. Praktyka ta jest dobra dla ludzi, którzy znajdują spokój w działaniu.

  • Medytacja z mantrą

Medytacja z mantrą jest widoczna w wielu naukach, w tym w tradycjach hinduistycznych i buddyjskich. Ten rodzaj medytacji wykorzystuje powtarzające się dźwięki, aby oczyścić umysł. Może to być słowo, fraza lub dźwięk, na przykład popularne „Om”. Nie ma znaczenia, czy twoja mantra jest wypowiadana głośno, czy cicho. Po intonowaniu mantry przez jakiś czas będziesz bardziej czujny i zestrojony z otoczeniem. Pozwoli Ci to doświadczyć głębszych poziomów świadomości.

  • Medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna to popularny rodzaj medytacji. Praktyka ta jest przedmiotem wielu badań w środowisku naukowym.

  • Medytacja miłującej dobroci

Medytacja miłującej dobroci służy do wzmocnienia uczucia współczucia, dobroci i akceptacji wobec siebie i innych. Zwykle polega na otwarciu się na otaczającą nas miłość, a następnie wysłaniu serii życzeń do bliskich, przyjaciół, znajomych i wszystkich żywych istot. To rodzaj medytacji, który ma na celu promowanie współczucia i dobroci.

  • Medytacja wizualizacyjna

Medytacja wizualizacyjna to technika skupiająca się na zwiększaniu uczucia odprężenia, spokoju i wyciszenia poprzez wizualizację pozytywnych scen lub obrazów. W przypadku tej praktyki ważne jest, aby wyobrazić sobie scenę w żywy sposób i wykorzystać wszystkie pięć zmysłów, aby dodać jak najwięcej szczegółów. Inna forma medytacji wizualizacyjnej polega na wyobrażaniu sobie, że osiągasz określone cele, co ma na celu zwiększenie skupienia i motywacji.

Praktyki medytacyjne stają się coraz powszechniejsze. Tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz i zaczniesz stosować. Wypróbuj kilka i dokonaj wyboru, która z opisanych sposobów medytacji najbardziej Ci odpowiada. 

Dajcie znać, czy i Wy korzystacie z którejś z tych metod.

A może masz własny sposób na medytację?

Koniecznie podziel się tym, co myślisz w komentarzu.

Wyszukiwarka

Moje Ebooki

Podobne wpisy

Jąkanie

Jąkanie, czyli niepłynność mowy, dotyka ok. 1% populacji, a zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie między 3. a 5. rokiem...

Zobać więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zatwierdź