Czy wiesz, że kamica żółciowa występuje u 15 do 20% całej populacji. Choroba ta dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, a wśród osób powyżej 65. roku życia dotyczy nawet 30%.
CZYM JEST I JAK DZIAŁA PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY?
Pęcherzyk żółciowy łączy się z układem wątrobowym przewodem torbielowatym, który prowadzi bezpośrednio do przewodu żółciowego wspólnego. W okresach, gdy żółć wytwarzana w wątrobie nie przedostaje się do jelita, jest kierowana do woreczka żółciowego, gdzie jest przechowywana do czasu strawienia. Co ważne woreczek żółciowy, drogi żółciowe, żołądek, odźwiernik, opuszka dwunastnicy i przewody trzustkowe mają ten sam przekaźnik mózgowy, a zatem wynikać może z nich ten sam konflikt biologiczny. Który z tych organów zostanie dotknięty chorobą, jest losowy. Poważny konflikt może mieć wpływ na wszystkie narządy jednocześnie.
KONFLIKT BIOLOGICZNY
Możemy wyróżnić dwa podstawowe konflikty biologiczne związane z woreczkiem żółciowym. W zależności od płci, stanu hormonalnego, stronności jest to konflikt gniewu terytorialnego lub konflikt tożsamości.
- Złość terytorialna odnosi się do gniewu w środowisku i miejscach, które uważamy za swoje. Typowe terytorialne konflikty gniewu to spory w domu, w miejscu pracy ale także gniew w szkole, przedszkolu, na placu zabaw lub w domu seniora, domu opieki, czy w szpitalu. Gniew terytorialny może wystąpić także na rozległym „terytorium”, takim jak wieś, miasto lub kraj, w którym się żyje. Mogą go również wywołać bitwy o ziemię lub o posiadłość, irytujący hałas w domu lub okolicy, walka o miejsce parkingowe lub zabawkę.
- Aktualnie coraz więcej osób doświadcza konfliktów gniewu terytorialnego. Wynika to z kolejnych wprowadzanych obostrzeń w związku z reżimem sanitarnym. Same te określenia – obostrzenia, reżim – wieszczą coś złego, co powoduje gniew właśnie na terytorium. Pojawia się gniew na rządzących krajem (gniew terytorialny)
- Inny przykład to spór z dowolną osobą na terytorium. “Mój szef ciągle ma o coś do mnie pretensje, znowu nie dostałem podwyżki”, “Mój mąż wydziela mi pieniądze na życie a przecież nie tak się umawialiśmy”
- Konflikt tożsamości odnosi się do niemożności ustalenia swojej pozycji lub miejsca („terytorium”), dosłownie lub w przenośni. Niechciane działanie, zmiana szkoły lub zmiana miejsca pracy mogą wywołać konflikt. Poczucie niepokoju, brak wiedzy, gdzie należy przynależeć, brak miejsca w związku, w rodzinie, grupie w pracy lub w kulturze i społeczeństwie. Konflikt ten związany jest także z brakiem społecznej akceptacji orientacji seksualnej lub przekonań. Konflikt tożsamości jest w pewnym stopniu konfliktem decyzyjnym (nie wiadomo, jakiego wyboru dokonać, nie wiedzieć, dokąd się udać).
FAZA AKTYWNA
Podczas tej fazy występuje owrzodzenie wyściółki pęcherzyka żółciowego proporcjonalne do stopnia i czasu trwania konfliktu. Biologicznym celem utraty komórek jest zwiększenie przepływu żółci do jelita, co zapewnia jednostce więcej energii do rozwiązania konfliktu. Owrzodzenie może również obejmować przewód torbielowaty. Typowym objawem w tej fazie może być ból od łagodnego do silnego, w zależności od nasilenia terytorialnego konfliktu gniewu.
FAZA ZDROWIENIA
W pierwszej części fazy gojenia utrata tkanki zostaje uzupełniona poprzez proliferację komórek. Objawy lecznicze, które można zaobserwować to obrzęk spowodowany nagromadzeniem płynu i uciskowy ból brzucha. Jednoczesne zatrzymywanie wody powiększa obrzęk i nasila ból. W przypadku zapalenia, stan ten nazywa się zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
W przypadku wystąpienia SZYNY, to znaczy, gdy faza gojenia jest ciągle przerywana przez nawroty konfliktu, nagromadzenie żółci ostatecznie prowadzi do powstania kamieni żółciowych. W pewnym momencie są one wypychane przez przewód pęcherzykowy i przewód żółciowy wspólny do jelita cienkiego, co jest bardzo bolesne.
Istnieje wiele metod do pracy z konfliktami, przy ich szukaniu, ale co czasami ważniejsze, przy ich rozwiązywaniu. Jak poradzić sobie z konfliktem, aby nie nawracał?
Jak już wspomniałam, osoby cierpiące z powodu bólu i kamieni w pęcherzyku żółciowym powinny zastanowić się nad przyczynami występującego konfliktu związanego z terytorium w którym żyją, pracują lub po prostu przebywają. Jedna kwestia to być czegoś świadomym, a druga to przyjęcie informacji i praca z nią. Tylko takie połączenie prowadzi do sukcesu i wyleczenia.
Jeżeli czujesz, że ten artykuł to za mało, to zapraszam cię do spotkania na konsultacji, gdzie dokładnie przepracujemy Twój indywidualny przypadek i Twoją historię.