PCOS – Zespól policystycznych jajników w ujęciu Totalnej Biologii

W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Ci temat PCOS od strony Totalnej Biologii. Jeżeli jesteś ciekawa to zapraszam!

PCOS – CO TO JEST?

PCOS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń, diagnozowanym już, u co 10ej kobiety w wieku

rozrodczym.

Najwidoczniejszym objawem PCOS jest zaburzenie rytmu miesiączkowego. Krwawienia są nieregularne, bardzo bolesne, obfite, czasem dochodzić może do krwotoków. Jednak najpoważniejszy problem, który dotyka kobiety z PCOS to bezpłodność.

Dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, przez co komórki jajowe nie dojrzewają lub nie mogą zostać uwolnione do jajowodu podczas owulacji. Pęcherzyki jajnikowe obumierają i tworzą cysty na jajnikach- małe torbiele.

Medycyna akademicka jako rozwiązania proponuje agresywne i inwazyjne leczenie. Zanim podejmiesz decyzję o takim sposobie leczenia, zobacz co na ten temat mówią alternatywne źródła np. Totalna Biologia.

JAJNIKI – ICH FUNKCJA I DZIAŁANIE

Jajniki znajdują się po lewej i prawej stronie macicy. Pochodzą z nowej mezodermy dlatego kontrolowane są przez rdzeń mózgowy.

Jajniki odpowiedzialne są na produkcję estrogenu, który odpowiada za popęd seksualny, jajniki produkują także, małe ilości testosteronu.

Jajniki pełnią bardzo ważna rolę podczas zapłodnienia, ponieważ doprowadzają komórkę jajową do jajowodów, gdzie może się ona spotkać z plemnikami.

Dodatkowo jajniki syntezują hormony i chronią komórki rozrodcze.

Jak widzisz odpowiadają one za szereg bardzo ważnych procesów. Dlaczego jednak, czasami dochodzi do zaburzenia ich pracy i pojawiają się różne schorzenia, np. PCOS?

PCOS – KONFLIKTY

Zanim przejdę do konkretnych konfliktów  związanych z PCOS, warto zwrócić uwagę na ogólne konflikty dotyczące jajników.

Oto kilka z nich:

– Czy czujesz się wystarczająco kobieca?

– Czy czujesz się spełniona?

– Czy odczuwasz porażkę na płaszczyźnie rodzinnej – „nie sprawdziłam się jako kobieta, bo nie mogę założyć rodziny”?

Czy na któreś z tych pytań odpowiedziałaś „tak”? To są początki do znalezienia odpowiedniej drogi  przy szukaniu konfliktu.

Główne konflikty, który dotyczy jajników oraz PCOS to:

Głęboki konflikt straty – śmierć lub separacja od bardzo bliskiej Tobie osoby.

– Już sam silny strach przed stratą danej osoby- ciągłe, lękliwe myśli „Czy nie stracę mojego ukochanego?”

– Utarta dziecka jako poronienie, aborcja

– Kłótnia z partnerem, niewierność  oraz zdrada również mogą uaktywnić konflikt.

– Starta w przypadku tego konfliktu dotyczy tylko utraty osoby lub zwierzęcia, nie przedmiotu lub obiektu.

Wiele przypadków PCOS diagnozowanych jest we wczesnym wieku, w okresie dojrzewania,.

Wtedy warto zwrócić uwagę na takie aspekty:

– Czy czuję się dziewczynką? Czy na pewno jestem dziewczynką?

– Czy na świecie jest niebezpieczeństwo związane z byciem kobietą?

Dużo tych pytań, prawda? Jednak, zwróć uwagę na to jak bardzo kobiece są to zagadnienia. Z jednej strony mamy zewnętrzny konflikt starty, ale dodatkowo Twoje myśli o własnej wartości, o byciu kobietą, o tym na co zasługujesz, czy jesteś wystarczająca dobra, potęgują uczucie pustki, rozżalenia i brak pogodzenia ze stratą.

Wszystkie te emocje wpływają na Twój organizm i objawiają się wieloma schorzeniami np. PCOS w obrębie jajników.

FAZA AKTYWNA I FAZA ZDROWIENIA

PCOS jest objawem jednej z tych faz. Zanim powiem Ci której, chciałabym ogólnie przedstawić Ci co dzieje się w jajnikach podczas fazy aktywnej i fazy naprawczej.

FAZA AKTYWNA:

Następuje redukcja komórek, które produkują estrogen.

W tej fazie zauważasz nieregularne miesiączki, a czasem ich brak, czy niepłodność. Jednostka chorobowa charakterystyczna dla tej fazy to np. martwica jajników (poprzez redukcje tkanek)

FAZA ZDROWIENIA:

Po rozwiązaniu konfliktu, tkanka gotowa jest do odbudowy. Komórki zaczynają się namnażać. Przy tym procesie możesz odczuwać ból w podbrzuszu. Szczególną cechą dotyczącą fazy zdrowienia jest rozwój cyst, czyli pęcherzyków wypełnionych płynem, które przyczepiają się do jajników.

PCOS to wiele małych cyst, oznacza to, że konflikt straty nawracał lub nawraca wielokrotnie przez dłuższy czas. Np. nie możesz przeżyć straty i ciągle zadręczasz się negatywnymi myślami? A może bez przerwy analizujesz siebie pod kątem pełnowartościowej kobiety?

Podsumowując PCOS jest objawem fazy zdrowienia, ale zawiera w sobie wiele elementów fazy aktywnej.

Zespół policystycznych jajników to trudna choroba, zarówno pod względem fizycznym jak i emocjonalnym.

Oprócz fizycznego dyskomfortu, nieregularnych cykli i obfitych krwawień możesz czuć się źle psychicznie. Możesz być na siebie zła, że nie możesz zajść w ciąże lub jej donosić.

Przez to mogą pojawiać się myśli, że nie jesteś wystarczająco dobra, że nie jesteś w pełni kobietą.

W takiej sytuacji zrób krok w tył. Daj sobie dużo pozytywnych uczuć, zrób coś dla siebie. Szukaj sposobów i wewnętrznej siły, aby rozwiązać konflikt. Cofnij się może do historii rodzinnej i zwróć uwagę na to, czy w Twojej rodzinie występowała śmierć dużej ilości dzieci?

Jeżeli będziesz potrzebowała pomocy, pisz do mnie śmiało, a na pewno znajdę sposób, aby rozwiązać Twoje problemy podczas konsultacji.

Jak podobał Ci się bardziej kobiecy wpis? Masz ochotę na więcej postów w tej tematyce? Daj mi znać w komentarzu!

Wyszukiwarka

Moje Ebooki

Podobne wpisy

Jąkanie

Jąkanie, czyli niepłynność mowy, dotyka ok. 1% populacji, a zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie między 3. a 5. rokiem...

Zobać więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zatwierdź