Dziś opowiem o kilku remediach, które powinny znaleźć się w Twojej apteczce przed, podczas i po porodzie.
Jeśli chodzi o czas przed porodem, większość remediów opisałam w poprzednich postach o ciąży (nudności i zgaga: https://www.facebook.com/HomeoBiologika/posts/2621373944741306?__tn__=K-R, bóle kręgosłupa i swędzenie: https://www.facebook.com/HomeoBiologika/posts/2622288337983200?__tn__=K-R, dolegliwości pęcherzowe i pozostałe: https://www.facebook.com/HomeoBiologika/posts/2623085097903524?__tn__=K-R).
Większość z nich znajdzie także swoje zastosowanie po porodzie:
- Arnica pomaga łagodzić ból wywołany skurczami macicy (np. podczas karmienia). Przyspieszy także gojenie tkanek i krocza. Podczas porodu wzmacnia mięśnie, sprawia, że po porodzie będziesz mniej obolała i nie doświadczysz traumy.
- Podobne działanie ma Bellis perennis, z tą różnicą, że to remedium jest przydatne np. po dużej utracie płynów i bardzo wyczerpującym porodzie, podczas którego doszło do krwotoku. Sprawdza się gdy Arnica nie działa wystarczająco.
- Aconite jest skuteczny, gdy ból jest niezwykle silny, wręcz nie do zniesienia. Pomaga także, gdy poród jest zbyt szybki lub gdy zaczynasz odczuwać panikę.
- Chamomilla to remedium, które pomaga radzić sobie ze złością, działa także, gdy poród jest szczególnie bolesny.
- Podobne działanie ma także Cimicifuga – pomaga przy intensywnych bólach, pomaga opanować złość, zwłaszcza, gdy jesteś bardzo nerwowa i nadzwyczajnie rozmowna, pobudzona.
- Jeśli po porodzie zmagasz się z depresją, jesteś obojętna wobec dziecka, sięgnij po Sepię. To remedium pomaga także, gdy Twoja macica jest osłabiona.
- Staphysagria pomaga na lepsze gojenie się ran poporodowych i szwów.
Jest jeszcze kilka innych, nie wspominanych w poprzednich postach remediów, które są pomocne zwłaszcza po porodzie. Poniżej krótki opis wraz z dolegliwościami, na które działają.
- Kali-carbonicum – remedium przydatne w sytuacji, gdy podczas porodu dziecko nie może się obrócić i pojawia się ryzyko, że dziecko urodzi się w pozycji twarzą do góry. Pomaga także, gdy czujesz się ogólnie wyczerpana, a w środku nocy często budzisz się zdenerwowana, dręczą Cię myśli, zdarza Ci się narzekać.
- Phytolacca – skuteczny przy dolegliwościach piersi takich jak zapalenie gruczołu piersiowego, gdy piersi są nabrzmiałe, zaczerwienione, twarde i bardzo bolesne. Pomocny przy ropniach gruczołu piersiowego, przy popękanych i bardzo wrażliwych brodawkach. Skuteczny gdy dolegliwościom towarzyszą dreszcze, ból pleców i kości.
- Secale – sięgnij po niego, gdy bóle porodowe są zbyt silne lub występuje u Ciebie przekrwienie macicy. Pomocny gdy doświadczasz krwotoku macicznego po porodzie. Inne wskazania do stosowania tego remedium to poronienie, zwłaszcza w trzecim miesiącu ciąży. Wskazany również gdy jajowód nie chce się zamknąć po poronieniu. Stosowany także przy zatrzymaniu wydzielania mleka.
- Caulophyllum – jest to remedium, które przyjmowane w odpowiednim czasie i odpowiednich dawkach pomoże przygotować Twoje ciało na bezproblemowy poród. Rozważ przyjmowanie tego remedium, jeśli masz słabe napięcie mięśniowe w macicy, co wynikać może z wcześniejszych problemów ginekologicznych lub wcześniejszych skomplikowanych porodów. Lek sprawia, że ścianki macicy zaczynają pracować, dzięki czemu pojawić się mogą skurcze i szyjka macicy rozszerzy się, a zatem poród będzie łatwiejszy.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, pytania, chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej – lub umów się na konsultacje. Postaram się pomóc.